Medzinárodná súťaž študentských projektov z oblasti nábytku a interiéru
Súťaž vznikla ako pocta celoživotnému dielu profesora Halabalu, ktorého meno je úzko späté s oblasťou nábytkárskej tvorby uplynulého storočia v niekdajšom Československu. Významne prispel k vytváraniu nového životného štýlu, uplatnil sa nielen ako tvorca nábytku, ale vo svojej dobe aj ako progresívny organizátor výroby v jej komplexnom ponímaní. Svojou publicistickou a pedagogickou činnosťou významnou mierou prispel k rozvoju československého drevárskeho školstva.
Hlavnou myšlienkou podujatia je dlhodobo podporovať vzostup kvality študentských prác a vytvoriť priestor pre konfrontáciu tvorivých názorov na medzinárodnej úrovni. Zámerom je tiež nepriamo vplývať na vývoj v oblasti dizajnu nábytku a interiéru, poukázať na úlohu dizajnéra a posilniť komunikáciu študentov s odbornou praxou.
Cena profesora Halabalu sa v uplynulých ročníkoch formovala ako československá súťaž - zúčastňovali sa jej iba študenti zo Slovenskej a Českej republiky. Českým partnerom podujatia je Mendelova univerzita v Brne.
V roku 2013 bol 9. ročník súťaže po prvý raz otvorený aj študentom z ostatných štátov Európskej únie.
Aktuality a informácie
Predchádzajúce ročníky
Súťaže sa mohli zúčastniť študenti vysokých škôl študujúci v rámci dizajnérskych študijných odborov zameraných na oblasť dizajnu nábytku a interiérového dizajnu so svojimi projektmi.
Vyhlásenie výsledkov a vernisáž: 05.11. 2015
Trvanie výstavy: 05.11. - 29.11. 2015
Cena profesora Halabalu sa v uplynulých ročníkoch formovala ako československá súťaž - zúčastňovali sa jej iba študenti zo Slovenskej a Českej republiky. Českým partnerom podujatia je Mendelova univerzita v Brne.
V roku 2013 bol 9. ročník súťaže po prvý raz otvorený aj študentom z ostatných štátov Európskej únie.
Siedmy ročník Ceny prof. Halabalu prebehol v súlade so Štatútom súťaže vo Zvolene a to pod záštitou rektora Technickej univerzity vo Zvolene prof. Ing. Jána Tučeka, CSc. Súťaže sa mohli zúčastniť študenti vysokých škôl so zameraním na dizajn nábytku a interiéru so svojimi semestrálnymi, bakalárskymi a diplomovými prácami v nasledujúcich kategóriách:
1. kategória: Nábytkový dizajn (semestrálne práce)
2. kategória (mimo štatút): Interiérový dizajn (semestrálne práce)
3. kategória (mimo štatút): Nábytkový dizajn (záverečné práce štúdia 1. a 2. stupňa)
4. kategória (mimo štatút): Interiérový dizajn (záverečné práce štúdia 1. a 2. stupňa)
5. kategória (mimo štatút): Konceptuálny dizajn, téma Vyhliadka na brale
Vyhodnotenie súťaže prebehlo 9. novembra 2011 o 17:00 v priestoroch Slovenskej národnej galérie na Zvolenskom zámku
Výstava súťažných prác: 10. až 27. november 2011 SNG na Zvolenskom zámku
Putovné výstavy
Putovná výstava, zameraná na dizajn nábytku a interiéru, predstavila v priebehu roka 2014 v piatich európskych krajinách výber najlepších súťažných návrhov z celkového počtu 114 projektov, ktoré sa zúčastnili 9. ročníka súťaže o Cenu profesora Halabalu. Séria šiestich reinštalácií propagovala súťaž a stala sa informačnou predprípravou vyhlásenia jej ďalšieho ročníka v roku 2015. Súťažné projekty ponúkli návštevníkom putovnej výstavy prehľad o úrovni semestrálnych a záverečných prác z trinástich vysokých škôl, zameraných na vyučovanie dizajnu, ako aj informácie o možnostiach štúdia na týchto školách. Prezentácia formou putovnej výstavy vytvorila priestor pre konfrontáciu slovenskej tvorby s aktuálnym európskym dianím a tendenciami v nábytkovom a interiérovom dizajne. Cez prezentáciu najlepších študentských projektov vznikla možnosť formovať doma i v zahraničí priaznivý obraz o úrovni nášho vzdelávania a vzbudiť záujem odbornej verejnosti o spoluprácu na rôznych úrovniach.
text: Mgr. Elena Farkašová
Putovná výstava predstavila výber najlepších súťažných návrhov, ktoré sa zúčastnili 7. ročníka medzinárodnej študentskej súťaže o Cenu profesora Jindřicha Halabalu.
V roku 2012 putovná výstava reinštalovala najlepšie práce v mestách na Slovensku a v zahraničí, čím boli ocenené dizajny, ich autori a školy propagované a výsledky súťaže sprístupnené širokej verejnosti. Putovnú výstavu navštívilo takmer 5000 návštevníkov. Mladí úspešní dizajnéri dostali jedinečnú možnosť prezentovať seba, ako aj svoju školu, takmer po celý rok v 9 mestách a v 5 krajinách konfrontovať svoju tvorbu na širšej medzinárodnej úrovni a získať ohlasy z radov odbornej i laickej verejnosti. O viaceré projekty prejavili záujem výrobcovia.